G. Sviderskytės savanorystės iniciatyva

Baigėsi daugiau nei mėnesį trukęs istorikės Gražinos Sviderskytės karantino iššūkis. 

Balandžio pradžioje Gražina Sviderskytė viešai kreipėsi į švietimo bendruomenę ir pasiūlė savo žinias ir laiką: nemokamai surengti e. pamoką, e. paskaitą, e. susitikimą ar e. pristatymą, nelygu kas ką domina. Per savaitę grafikas užsipildė dešimtimis renginių, – izoliaciją pakeitė iki tol sunkiai įsivaizduojama galimybė pasikalbėti čia ir dabar, susiburti iš viso pasaulio kampelių prie ekrano, susitikti ir su moksleiviais, ir su klubų nariais. Gyvuose susitikimuose daugiausia kalbėta apie prieš metus išleistą studiją Lituanica. Nematoma pusė (Aukso žuvys, 2019). Knygoje žurnalistė ir istorikė nagrinėjo „Lituanicos“ skrydžio nematomą pusę, todėl ir susitikimuose kalbėjo apie tikrą istorinę dokumentinę atmintį, kurią, įsitikinusi autorė, svarbu žinoti kiekvienam išsilavinusiam šiandienos žmogui.

Įsibėgėjus susitikimų maratonui, Gražina rašė: „Maža išpažintis: per savo 20 metų trunkančią tiriamąją veiklą N projektų įgyvendinau, balažin kiek pinigų jiems surinkau ir atseikėjau (gal pinigai buvo netgi milijonai – nelygu kuria valstybine valiuta skaičiuotume), Lietuvą išmaišiau, pasaulį bent keliskart aplėkiau, tiek batų gerų numyniau. Visko buvo labai daug ir įvairiai, visur. Bet. Bet. Dar nebuvo taip, kad apyvarta – kilometrų ir pinigų – būtų nulinė, o prieš metus pabaigto, jau lyg išbaigto projekto pasiekiamumas augtų tarsi po sprogimo, šimtus ir daugiau kartų. Staigus kiekybinis šuolis – nebe pirmas, bet šis buvo pasiektas besant tik namie, – padoriai pasitempus, dirbant įtemptai ir... taip, niekur neinant, įsispyrus į šlepetes."

Didelis susidomėjimas šia tema tik patvirtina „Lituanicos“ dėsnį: Gražina sako, kad su šia istorija nuo pat pradžios visos durys atsiveria plačiai ir svetingai. O „Lituanicai“ tai tarsi dar vienas skrydis – be mitų, su daug dokumentų ir faktų.

Paskutinės tiesioginės transliacijos įrašą,
kuriame aptariama 5 savaites trukusi kelionė, įspūdžiai ir atradimai, galite pasižiūrėti čia:  https://www.facebook.com/499093326788243/videos/617014068904664/


undefined

Mano krepšelis